Gerincnyújtó gravitációs padok
A gerincnyújtó gravitációs padok lényegét tekintve ugyanazokra a mozgásszervi és gerinc degeneratív megbetegedésekre használatos eszközök mint a súlyfürdő esetében.
Több gyártótól is kaphatóak ezek a viszonylag egyszerű elven működő trakciós berendezések. A legtöbb esetben a boka felett található hevederbe kell becsatolni a lábszárat viszonylag jó szorosan vagy egy karral lehet kis párnázott fém lábtartókat a lábszárhoz szorítani úgy hogy ne csússzon ki az ember lába és saját súlypont áthelyezéssel vagy kezelő személyzet segítségével „fejre” lesz állítva a kezelendő személy. Jóval nagyobb erővel fogja a gerincoszlop csigolyáit széthúzni mint a súlyfürdő, főleg abban az esetben ha nincs segítő kezelő aki fokozatosan billentené át a padot hanem hirtelen átlendüléssel történik meg a fejenállás. Kíméletesebb a gerincnyújtó gravitációs padoknál a szintén magyar találmányú Denevérpad® ami már egy elektromotort is tartalmaz és jóval lassabban, finomabban, egyenletesebben történik meg az átfordulás és a lényeg, hogy nem is lehet teljesen 90°-ba állítani a padot. Ez azért fontos, mert jóval kisebb a balesetveszély lehetősége mint az egyszerűbb szerkezetű gerincnyújtó gravitációs padoknál. Általános vélemény szerint nincs értelme 60° felé dönteni a padot mert csak a kockázatok száma nő. Mégis az mondható el a gerincnyújtó gravitációs padokról, hogy jók, jellemzően inkább segítenek mint ártanak. Akkor nézzük meg, hogy mik az előnyei illetve hátrányai ennek a kezelési módszernek.
A gerincnyújtó gravitációs padok előnyei:
- Nem kell orvos hozzá, aki kiírná a kezelést
- Nem kell víz hozzá
- Inkontinencia esetén is használható
- Víziszony esetén is használható
- Nem kell elmenni messzire egy gyógyfürdőbe, sőt a készüléket akár haza is lehet vinni és mindenki saját magát kezelheti belátása szerint
- Mindazokra a betegségekre is jó mint a súlyfürdő és nagyon-nagyon óvatosan használva még akár kisebb porckorong sérvre (discus hernia) is alkalmazható.
- Mivel a lábak fent vannak enyhítik a visszeres panaszokat
- Mivel a vér a fejbe zúdul rendszeres használata karbantartja az agyi ereket, csökkentheti a szélütés (stroke) kialakulásának veszélyét
A gerincnyújtó gravitációs padok hátrányai:
- Fáj a boka felett ahonnan fel van függesztve az ember
- A legtöbb embernek kellemetlen fejjel lefele lógni, a vér a fejbe tódul, feszítő kellemetlen érzéssel jár
- Kezeletlen magas vérnyomásnál nem használható
- Előrehaladott csontritkulás esetén nem használhatóak
- Szürkehályog (glaukoma) esetén nem használható mert megnő a nyomás a szemben
- Agyi ér problémák esetében vagy korábban elszenvedett agyvérzés esetében nem használható
- Lágyéksérv, hasi sérvek esetén szintén nem használható
- A reflux betegség esetében is sokszor nem használható, mert visszajön a gyomortartalom a nyelőcsőbe